Milí rodiče, přečtěte si prosím, proč je tak důležité, aby si děti čistili zuby. Správná technika čištění a vhodné dentální pomůcky je chrání před vznikem zubního kazu. Obrňte se nekonečnou trpělivostí, hlavně s klidem. Ono to není tak těžké 🙂
Nejčastějším onemocněním tvrdých zubních tkání je právě onen zubní kaz, způsobený kariogenními bakteriemi. Metabolickou přeměnou sacharidů vznikají organické kyseliny, které za určité časové období demineralizují a naleptávají tvrdé zubní tkáně a umožňují vznik zubního kazu, který zatěžuje celý organismus. Šíření zubního kazu je u dětských zubů mnohem rychlejší než u zubů stálých. Je třeba si uvědomit, že mléčný chrup je držitelem místa pro chrup stálý. Předčasná ztráta dětských zubů může ovlivnit růst čelistí, postavení zubů stálých a tím přispět například ke špatnému rozvoji řeči.
Pravidlo do začátků dětské hygieny
Čistý zub = zdravý zub (ten se nekazí a nebolí)
Čistit začínáme již s prořezáním prvního zoubku, tedy cca v půl roce věku dítěte. Za zdraví mléčných zubů zodpovídají do 12 let dítěte rodiče. Do šesti let čistí hlavně rodiče, ale i děti, které k čištění motivují a učí je správnou techniku. Od šesti let by se měly děti umět postarat o své zuby bez pomoci rodičů, každopádně doporučujeme maminkám i tatínkům správnost techniky a čistotu zubů stále kontrolovat. Důležité je zmínit, že zkažený mléčný zub může nakazit i založený zub stálý.
Jaké dětské dentální pomůcky?
První zoubek je možné čisti tzv. prsťáčkem, což je speciální návlek na prst ze silikonu nebo manuálními zubními kartáčky. Všem rodičům doporučuji pořídit vždy dva zubní kartáčky. Jedním si dítě čistí zcela samo a jelikož k opotřebení štětin dochází mnohem rychleji, protože děti mají tendenci do kartáčku kousat, je tedy třeba mít druhý pro vás na ono pečlivé čištění. Kartáček by měl mít malou hlavičku a rovný zástřih měkkých štětin, rukojeť by měla být ergonomická, aby se nám s ním dobře pracovalo.
Na nejmenší zoubky je možné pořídit i jednosvazkový kartáček, malinká hlavička nevyvolá pocit ke zvracení. Jakmile se zoubky vedle sebe začnou dotýkat je třeba začít i s čištěním mezizubních prostor. Ano, i dětské interdentální prostory se mohou kazit a pro dokonalou ústní hygienu doporučujeme používat flosspick i mezizubní kartáčky. Mechanická očista je ta nejdůležitější.
S rostoucím věkem dítěte je čištění a udržení dokonalé ústní hygieny náročnější, nejen kvůli hormonálním vlivům spojených s vývojem, ale i díky výměně mléčných zubů za zuby stálé. Školáci považují čištění za úplně zbytečné a nemají přeci čas. Zde je třeba, aby rodiče neztráceli pevnou vůli a k čištění své děti bez odmlouvání nutili, protože oni vám to jednou vrátí a budou vám vděční. Mimo jiné, dle mého názoru zabere domácí čištění mnohem méně času a nestojí skoro žádné peníze v porovnání s časem u zubního lékaře, který si čas a léčbu zubních kazů naúčtuje.
Jsou elektrické kartáčky vhodné pro děti?
Pokud zubní lékař, dentální hygienistka, či sám rodič nejsou spokojeni s úrovní ústní hygieny dítěte, pak je možné využít správný elektrický kartáček. Elektronika hýbe světem a v tomto případě může pomoci i se zlepšením kvality domácího čištění, takže za mě ano. Nejen že technologie nám odhalí, jaká místa zůstala nedočištěná, hlídají správný tlak, ale děti opravdu zabaví. Který typ elektrického zubního kartáčku a jeho správné použití doporučuji probrat přímo s dentální hygienistkou či zubním lékařem.
Motivace aneb jdeme dětem příkladem
Abyste děti mohli účinně motivovat, je třeba znát co nejvíce informací o zubech a ústní hygieně. Věřte mi, budou se vás ptát na úplně vše. Nejvíce informací se dočtete na internetu, správnost vyčteného proberte s dentální hygienistkou v její ordinaci. Jen správně informovaný je opravdu schopný motivovat. Nechte děti vybrat si dentální pomůcky, které se jim líbí, čištění je bude mnohem více bavit a ve výsledku to bude bavit i vás.
Čištění formou hry:
- Básničky, říkanky, písničky nebo pohádky. Je opravdu z čeho vybírat.
- Jako rodič chcete, aby na zubech nezůstal žádný plak – obarvěte jej! Zobrazení míst, kde se plak vyskytuje je dnes opravdu jednoduché a dětem to usnadní čištění. Obarvovací tablety a vodička se nepolyká, po aplikaci nechte dítě vypláchnout.
- Důležitý je i dostatek času, kupte přesýpací hodiny nebo dětem stáhněte aplikaci na čištění zubů do svých chytrých telefonů.
- Na závěr dítě nezapomeňte pochválit, jak si krásně zuby vyčistilo.
Jakou zubní pastu a jaké množství?
Zubní pasty působí preventivně a podporují ochranu zubů před vznikem zubního kazu. Od malinka učte své děti přebytky zubní pasty nepolykat, ale vyplivovat. Sladké příchutě zubních past vábí děti k polykání, ale pozor na základě nadměrného přísunu fluoridu ze zubních past může vzniknout tzv. fluoróza. Pokud tedy děti nejde odnaučit polykání, kupujte spíše zubní pasty bez fluoru, mezi ně patří například pasty Buccotherm nebo GC Tooth Mousse. Pozor pastu GC Tooth Mousse nepoužívejte pokud má dítě alergii na kravskou bílkovinu, kterou tato pasta obsahuje.
0-2 roky Vhodné zubní pasty bez fluoridů. Štětiny kartáčku pastou lehce potřete.
3-6 let Vhodné zubní pasty s koncentrací fluoridů do 1000ppm. Množství o velikosti hrášku.
6+ Vhodné zubní pasty s koncentrací fluoridů do 1500ppm. Množství o velikosti hrášku.
Druhy dětských past, které doporučujeme v ordinaci DENTO:
- GC Tooth Mousse bez fluoru
- Buccotherm bez fluoru
- Elmex Kids s fluorem
- Edel White s fluorem
Co dělat, pokud zubní kaz již vznikl?
Každý zkažený zoubek nechte opravit, aby se kaz nešířil a hlavně se snažme, aby nevznikl žádný další. Preventivní prohlídky u zubního lékaře a pravidelné návštěvy dítěte na dentální hygieně dokážou odhalit kaz v raném stádiu. Terapie počátečního stadia zubního kazu, tzv. bílé léze, spočívá v podpoře remineralizace léze v zubní sklovině. Doporučují se podpůrné produkty, které pomohou k vyhojení a zastavení progrese zubního kazu.
Dále se doporučuje dokonalá ústní hygiena, pravidelná lokální aplikace fluoridových preparátů a protikazivá výživová opatření. U pokročilejších forem zubního kazu spočívá ošetření zubní lékařem v odstranění všech kariézních hmot a v uzavření vzniklé kavity vhodným výplňovým materiálem, např. skloionomerními cementy nebo kompozity.
Stále nevíte, jak čistit a co svému dítěti na čištění pořídit? Objednejte své dítě na dentální hygienu k dentální hygienistce a preventivní prohlídku k zubnímu lékaři ještě dnes.
Dentální hygiena DENTO
Autorkou článku je Sandra Smělá, DiS., hlavní dentální hygienistka a majitelka ordinace DENTO. Vždy si zakládá na pečlivém ošetření a přátelském, individuálním přístupu.
Sandra věří, že každý si zaslouží krásný a zdravý úsměv. V rámci ordinace dentální hygieny DENTO na pražských Vinohradech nabízí širokou škálu vysoce profesionálních, ale cenově dostupných služeb z oblasti dentální hygieny a bělení zubů. Vlastní praxi si otevřela po letech zkušeností na špičkových klinikách v Praze a Berouně.