Co je pískování zubů Air-flow?

V tomto článku najdete nejzákladnější informace k pískování zubů. Dozvíte se, jak tato služba v ordinaci DENTO probíhá, pro koho je vhodná a komu se nedoporučuje. V ordinaci DENTO pracujeme s kvalitním přístrojem EMS Air-flow S2 za použití pouze originálních prášků, které nabízí maximální ochranu vašich zubů.

Air-flow (pískování) zubů

je jedním z typů, při kterém dochází ke snadnějšímu a kvalitnějšímu odstranění pigmentací i plaku ze špatně přístupných míst. Pro jeho použití jsou daná určitá kritéria a rozhodně by prášek složený ze speciálně upraveného bikarbonátu sodného Air-flow Classic neměl být první volbou při odstraňování pigmentací. Pokud je třeba air-flow použít hned v první návštěvě, volíme na použití prášek Air-flow Plus s erytritolem. V ordinaci DENTO volíme tento typ ošetření s rozvahou a individuálním přístupem ke každému stavu dutiny ústní ošetřovaného klienta. Ošetření práškem Air-flow Plus s erytritolem je vhodné i pro děti.

Mezi nejčastější indikace air- flow dentální hygienistkou patří masivní nánosy pigmentací a pigmentace ve špatně přístupných místech.

Metoda Air-flow se nedoporučuje u pacientů s astmatem nebo chronickou bronchitidou. Proud vzduchu a prášku může způsobit dýchací obtíže. Také se nedoporučuje používat u klientů s infekčním onemocněním (HIV +, hepatitis). Mezi další kontraindikace patří děti s nedokončeným vývojem chrupu nebo zánět dásní. Ošetřovaný pacient by neměl mít v den ošetření kontaktní čočky.

Jak probíhá pískování?

Při spuštění přístroje se uvolní stlačený vzduch, který prochází přes nádobku s práškem. Vzduch s sebou strhává částečky prášku a mísí se s destilovanou vodou. První jde vzduch, pak prášek a naposledy voda. Proud směsi dopadá na povrch zubu pod tlakem 20-30 kg/cm2. Rychlost dopadajících částic je 800 km/hod., čímž se povrch zubu čistí, ale zároveň se z povrchu odráží. Přitom vzniká mlhovina-aerosol z prášku, kapek vody, z plaku uvolněných bakterií a odumřelých buněk. Vzniku infikovaného aerosolu se nedá zabránit a je třeba při čištění chránit jak pacienta, tak ošetřujícího. Koncovkou se neustále pohybuje, provádí se kroužky, vlnovky nebo ovály. Nikdy se nezůstává na jednom místě. Při pískování se odvádí proud směsi přímo do odsávací kanyly. Během ošetření má klient nasazený rozvěrač, který chrání rty a ochranné brýle na oči.

Dentální hygiena DENTO

Autorkou článku je Sandra Smělá, DiS., dentální hygienistka a majitelka ordinace DENTO, která si zakládá na pečlivém ošetření a přátelském, individuálním přístupu ke každému klientovi. Osobně věří, že každý by měl mít zdravé zuby a krásný úsměv. V rámci ordinace DENTO nabízí širokou škálu vysoce profesionálních, ale cenově dostupných služeb v oblasti dentální hygieny.

Pokud se vám článek líbí, sdílejte ho.