Vývoj zubů probíhá už v prvních embryonálních týdnech, trvá až do dospělosti a je podmíněn geneticky. Již v prvním trimestru těhotenství od 4. měsíce intrauterinně začíná mineralizace, která končí v prvním roce po narození. V době těhotenství a během dalšího vývoje dítěte by měl jídelníček obsahovat dostatečný příjem vápníku, fosforu a vitamínu D, proto doporučujeme doplnit jídelníček o dostatek: mléka a mléčných výrobků, žloutků, listové zeleniny, luštěnin, mořských řas i ryb, květáku, růžičkové kapusty, brokolice, fíků, máku aj.
Mléčný chrup
K prořezání dočasné dentice dochází od cca 6. měsíce a končí cca ve 30. měsíci věku dítěte. Celkem se v puse objeví 20 dětských zubů. Během jejich růstu může dojít k zarudnutí sliznice a jejího okolí, které je doprávázeno větší produkcí slin a dětským pláčem. Pro zmírnění bolesti doporučujeme dát kousátka na chvíli do lednice – studená tekutina dítěti uleví. Je možné zakoupit i znecitlivující gel na dásně, kterým bolavá místa potřete. Občas růst zubů doprovází zvýšená teplota nebo horečka, v těchto případech se nebojte obrátit na svého pediatra nebo pedostomatologa, který vašemu děťátku doporučí vhodná analgetika, která pomohou snížit teplotu a bolest.
Výměna zubů během šesti let
K vývoji stálých řezáků, špičáků a 1. molárů dochází intrauterinně ve 4. až 9. měsíci. Po narození v 9. měsíci probíhá vývoj premolárů a 2. molárů. Stálé zuby mineralizují různě, podle toho jak prořezávají do dutiny ústní, některé i do 15ti let věku dítěte. Celkem vyroste 32 zubů. Stává se, že nedojde k úplnému prořezání stálé dentice nebo naopak zubů vyroste více.
Správný vývoj zubů je opravdovým oříškem. Dědičnost, celková onemocnění, nedostatečná výživa, nikotin, alkohol, drogy, léky, zlozvyky a úrazy mají vliv na počet zubů, postavení, erupci, sklon, velikost, tvar, barva aj. Vše kontroluje váš zubní lékař a o případných anomáliích vás může včas informovat, proto doporučujeme docházet na pravidelné prohlídky každého půl roku.
Jaké zuby má mamka nebo taťka, takové je bude mít i jejich potomek. Během těhotenství by měla matka přijímat dostatek vitamínů a minerálů umožňující správný vývoj zubů, neměla by kouřit, pít nepřiměřené množství alkoholu a určitě by si měla dát pozor na vedlejší účinky léků a jejich užití vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem. Například tetracyklinová antibiotika užívaná v těhotenství nebo dětmi do dvanácti let v době, kdy se vyvíjí zubní sklovina, mohou způsobit zbarvení skloviny do hnědé až černé barvy. Hypoplazie skloviny mohou vznikat jako důsledek některých virových onemocnění v prvním trimestru gravidity. Nejvýraznější hypoplazie skloviny se projevují jako důsledek rubeoly nebo syfilis.
Se správným vývojem zubů souvisí zlozvyky, úrazy i předčasná ztráta dočasných zubů. Dlouhodobé dumlání dudlíku, prstů či jiných předmětů našich miminek ovlivňuje postavení mléčných zubů, vývoj čelistí, dýchání a řeč dítěte. Problémy mohou být způsobeny i kousáním rtů, tužky a protlačováním jazyka. Úraz dětských zubů je doprovázen zbarvením skloviny. Vzniklé diskolorace mléčných zubů mají růžový až červený odstín z hemoglobinu červených krvinek, který se ukládá do nezralé skloviny.
Za ztrátu dočasných zubů může v nejvíce případech zubní kaz, způsobený kariogenními bakteriemi. V první fázi zubního kazu je povrch skloviny porézní a vzhled opákní. Na jejím povrchu se tvoří prvotní (iniciální) kariézní léze (white spot lesion), která má křídově bílou barvu. Tyto zóny oslabené skloviny (demineralizace) jsou viditelné i po sejmutí fixních aparátů, způsobené např. nedostatečnou ústní hygienou nebo konzumací vysoce kariogenní stravy. V další fázi se demineralizovaná sklovina barví do hněda. V poslední a nevratné fázi způsobuje kaz černé probarvení skloviny, kde hraje roli délka působení škodlivé noxy.
Na obrázku je ukázka, kde všude se zubní kaz může vyskytovat. Pastu GC tooth mousse doporučujeme používat již od prvního zoubku, preventivně působí proti vzniku zubního kazu. Neobsahuje žádné fluoridy, proto nevadí, když ji děti budou polykat. Pastu GC tooth mousse NEPOUŽÍVEJTE, pokud máte alergii na kravskou bílkovinu!
Prevence vzniku zubního kazu
- Nenechávejte dítě usínat s kojeneckou lahví.
- Dětská jídla nedoslazujte a zařiďte dostatečný přísun minerálů a vitamínů ve stravě.
- Nechte dítě pít čistou vodu, nekupujte slazené a sycené nápoje.
- Čistěte mléčné zoubky pečlivě ráno i večer a učte to i své děti. Používejte k tomu vhodné dentální pomůcky.
- Dodržujte pravidelné návštěvy u dentální hygienistky a zubního lékaře dvakrát ročně.
Dentální hygiena DENTO
Autorkou článku je Sandra Smělá, DiS., dentální hygienistka, maminka tří dětí a majitelka ordinace DENTO, která si zakládá na pečlivém ošetření a přátelském, individuálním přístupu ke každému klientovi. Osobně věří, že každý by měl mít zdravé zuby a krásný úsměv. V rámci ordinace DENTO nabízí širokou škálu vysoce profesionálních, ale cenově dostupných služeb v oblasti dentální hygieny.